Türkü Sevenler Dünyasına Hoşgeldiniz, 19 Kasım 2017
Beğen 0

Gitar Tamiri Yaptırmak Mümkün müdür?

Gitar Tamiri Yaptırmak Mümkün müdür?

Telli çalgı olarak adlandırılan ve parmakla veya pena ile çalınan, dikey olarak bakıldığında sekiz şekline benzeyen bir enstrümandır. Sapının üzerinde ses perdeleri bulunur, yan kısımları oval şeklinde olan bir çalgı türüdür. 10 Türü bulunmaktadır; 1-klasik gitar, 2-akustik gitar, 3-elektrogitar, 4-basgitar, 5- perdesiz gitar, 6-Lap steel gitar, 7-7telli gitar, 8- 12 telli gitar, 9-weissenborn gitar, 10-jazz gitar. Gitar, günümüzde büyük yaşta ki kesimin ilgisini çekmesinin yanı sıra genç kesimin de çok fazla ilgisini çeken bir enstrüman’dır. Birçok yerde hayat kurtaran gitar (kamp alanları, plajlar veya sokak sanatçıları) çok önemli bir konumda bulunmaktadır. Müzik yapmanın baş enstrümanı olarak da tanımlayabileceğimiz gitarın bazen bir takım sıkıntıları da çıkabilmektedir. Gitarın yanı sıra saz’da birçok müzik türüne ve insana hitap eden ve geçmişten günümüze izler taşıyan enstrümanların başında yer almaktadır. Bazen bir takım sorunlarla karşılaşılabiliniyor. Bu sorunlar da akıllara Gitar Tamiri Yaptırmak Mümkün müdür? sorusunu getirmektedir. Bu makalemizde bu sorunları ele alacağız.

Elbette ki Gitar tamiri yapmak mümkündür ancak yapılamayacak ve yapılsa da eskisi kadar sağlıklı olamayacak bölümler, parçalar bulunmaktadır. Birkaç sorunu ele alacak olursak.

Gitarımın Sapı Kırıldı ve Bunu Tekrar Yaptırmak İstiyorum Mümkün Müdür?

Evet mümkündür. Luthier adı verilen, enstrument satıcıları ve tamirciler aracılığıyla onarımı yapılabilmektedir.

Gitarımın Telleri Koptu Eski Haline Dönüştürülebilir mi?

Evet, dönüştürülebilir ancak kopan tellerin yerine yeni teller takılmalıdır. Buna ek olarak kullanılan tellerin kalitesini göre gitar eski halinden bile daha kaliteli olabilmektedir.

Gitarımın Akort’u Bozuldu Eski Haline Getirilebilir mi?

Evet Getirilebilir. Bunun için akort cihazları bulunmaktadır bu kullanımı çok basit olan cihazlarla akort yapılabilmektedir. Hatta günümüzdeki akıllı telefonlarda bulunan çeşitli uygulamalar aracılığı ile de bu akort düzeltme işlemleri yapılabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Site Haritası