Türkü Sevenler Dünyasına Hoşgeldiniz, 19 Kasım 2017
Beğen 0

Saz Tellerinin Kopmasını Nasıl Önleyebilirsiniz?

Saz Tellerinin Kopmasını Nasıl Önleyebilirsiniz?

Saz çalarken yaşanan en sık sorunlardan birisi de tellerin kopmasıdır. Bu duruma neden olabilen farklı kaynaklar bulunuyor. Bu nedenlerin bir kısmı çalan kişiden kaynaklanırken bir kısmı da sazın kalitesi ile alakalıdır. ‘Saz tellerinin kopmasını nasıl önleyebilirsiniz?‘ diye baktığımız zaman öncelikle çalma stillerinden bahsetmek gerekiyor. Saz çalarken önemli noktalardan birisi vuruş şiddetidir. En basit sebep olarak ince tellerden birisine yüksek şiddetle dokunmak telin kopmasına neden olabilir. Tellerden birinin kopması tel sayısının düşmesine neden olduğu için ses farklılaşır. Akor ve ritim çalışmalarında bir telin eksikliği çok fazla hissedilmezken solo çalışmalarında bu durum direkt olarak ses üzerine etki eder. Saz tellerindeki kopmaları önleyebilmek için saz seçimi de çok önemlidir. Piyasada ucuz fiyatla satılan birçok saz düşük kalitede üretildiği için tellerde çabuk kopmalar olabiliyor. Tellerin kalitesiz olması ve çalış esnasında büyük güç verilmesi kopmalara neden olabilir. Bu durumda sazın kalitesi ve çalan kişinin profesyonelliği tellerdeki kopmaları önleyecektir.

Kopan Telleri Tekrardan Nasıl Takarım?

Saz tellerini değiştirirken öncelikle bağlı olduğu kulağı gevşetmeniz gerekiyor. Daha sonra alt eşikte bağlı olduğu delikten yavaş bir şekilde çıkarılır. Yeni tel dikkatlice çıkarıldıktan sonra yuvarlanmış yapısı düz hale getirilir. Yeni telin iki ucunu yan yana getirdikten sonra hangi tarafta iç iplik kısmının daha çok dışarıda olduğuna bakılır. Kulak kısmına ipliği daha fazla dışarıda olan kısmın gelmesi gerekiyor.

Saz İçin Tel Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Saz telleri için çok derinlemesine kriterler olmamakla beraber piyasada markalı ürünleri tercih etmek daha doğru olacaktır. Saz tellerinde incelik ve kalınlık olarak fark bulunabiliyor. Bu kısımda daha sert telli olan sazlar acemi kişiler için tavsiye edilmez. Bu açıdan öncelikle iyi bir araştırma yaparak sazın teknik yapısı hakkında bilgi sahibi olmakta fayda var.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Site Haritası